Czy pompa ciepła jest dla każdego? Podpowiadamy!
Odpowiadając na pytanie: teoretycznie tak! Praktycznie, eksploatacja pompy ciepła w budynku słabo izolowanym, może znacząco zwiększyć rachunki za prąd. Pompa ciepła działa najbardziej ekonomicznie przy niskich parametrach zasilania. W przypadku nowo budowanych domów z ogrzewaniem płaszczyznowym jest to łatwe do osiągnięcia, gdyż temperatura czynnika grzewczego potrzebna do ogrzania domu oscyluje w zakresie od 26 st. C do 35 st. C.
Dobór pompy ciepła
W przypadku domów wyposażonych w instalację wysokotemperaturową grzejnikową, czynnik grzewczy może osiągać nawet 70 st. C. Ważnym aspektem jest to, żeby zwrócić szczególną uwagę klienta, aby w takim budynku przed wyborem pompy ciepła wykonać termomodernizację. Programy dofinansowań pozwalają obniżyć koszty inwestycyjne związane z termomodernizacją i wymianą źródła ciepła.
Jak wybrać pompę ciepła?
Dobór pompy ciepła jest zadaniem instalatora i to bardzo trudnym. Może on liczyć na wsparcie działów technicznych oraz kalkulatorów doborowych, lecz to on jest kluczowym elementem tej układanki, gdyż po pierwsze musi poznać budynek i dowiedzieć się o liczbie osób w gospodarstwie domowym. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej. Instalator musi mieć wiedzę na temat projektowanych bądź istniejących rozwiązań, mających wpływ na pracę pompy ciepła, takich jak panele fotowoltaiczne, rekuperacja z odzyskiem ciepła lub dodatkowe źródło ciepła. Kluczowe jest również poznanie preferencji klienta co do sposobu regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Którego producenta pompy ciepła wybrać?
Obecnie na rynku jest bardzo wielu producentów powietrznych pomp ciepła. Typoszereg dostępnych urządzeń dla potrzeb gospodarstw domowych mieści się głownie w zakresie od 4 do 16 kW. Nazwa i moc urządzenia często nie idą ze sobą w parze, gdyż pompa 8 kW może modulować od około 2,5 kW do nawet 12 kW mocy. Decydując się na konkretnego producenta pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę:
- pozycję na rynku,
- historię,
- zaplecze serwisowe marki.
Kluczowym aspektem jest instalator, który, w zależności od stopnia zaawansowania własnej firmy, pełni rolę wsparcia serwisowego w okresie eksploatacji urządzenia i współpracuje z dystrybutorem bądź zleca pierwsze uruchomienie i serwis firmie, która w swym zakresie obowiązków realizuje wizyty serwisowe.
Nie tylko pompa ciepła
Producent pomp ciepła powinien mieć w ofercie nie tylko pompy ciepła, ale też urządzenia takie jak klimatyzacja dla gospodarstw domowych i zastosowań komercyjnych czy nawet systemy VRF do dużych obiektów. Inwestycja w pompę ciepła powinna być bardzo klarowna, a co za tym idzie – im więcej funkcji jest dostępnych w standardzie, tym lepiej dla inwestora. W łatwy sposób można wówczas skomunikować pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, na przykład za pomocą funkcji Smart Grid bądź sygnałem zdalnego sterowania 0-10 V wysterować pracę urządzenia, co w przypadku inteligentnych domów jest niezbędne. Podstawowymi funkcjami w pompie ciepła powinny być: możliwość wysterowania dwóch stref grzewczych, dodatkowego źródła ciepła czy elementów współpracujących w układzie, takich jak kolektory słoneczne lub instalacja basenowa.
Gwarancja pompy ciepła
Producenci często rozszerzają standardową gwarancję, która wynosi 2 lata, o kolejne, co świadczy nie tylko o jakości produktu, ale też o doświadczeniu na rynku. Nie w każdym przypadku gwarancja 5- czy nawet 10-letnia jest dobrą opcją, gdyż wiąże za sobą szereg zobowiązań klienta końcowego i instalatora. Warto tu zwrócić się do instalatora i dowiedzieć o kosztach związanych z przeglądami: ile ich jest oraz czy producent wymaga jednego serwisu w roku, gdyż możemy spotkać różne praktyki firm produkujących pompy ciepła.
Wybieraj pompę ciepła świadomie
Wszystkie aspekty związane z zakupem pompy ciepła opierają się na wyborze instalatora, który dzięki szkoleniom technicznym i własnemu doświadczeniu może to zadanie ułatwić. Dobrą praktyką jest poszukiwanie informacji o danym producencie na stronach lub forach internetowych, na których można dostać kontakt do ludzi współpracujących z produktem od strony technicznej. To oni niejednokrotnie wspierają instalatora w kontaktach z inwestorem, a także pomagają rozwiązać zagadnienia techniczne.