Systemy VRF to urządzenia przeznaczone do klimatyzacji budynków wielkokubaturowych, które cechuje wysoka sprawność dla chłodzenia i grzania. Systemy VRF doskonale sprawdzają się zarówno w obiektach produkcyjnych, komercyjnych i magazynowych. Urządzenia VRF dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności energetycznej i elastyczności pracy spełniają nawet najbardziej restrykcyjne wymogi eksploatacyjne wymagane w wielu branżach.
Technologię VRF dzielimy na systemy dwururowe oraz trójrurowe z wewnętrznym odzyskiem ciepła. Oba te rozwiązania korzystają z powietrza otoczenia jako dolnego źródła ciepła dla układu. Systemy charakteryzuje szeroki zakre wydajności pracy (22,4-20,0 kW) oraz szeroki temperaturowy zakres pracy (od -25 do 52°C).
Trzecim typem wykorzystującym technologię VRF są urządzenia oparte o wymiennik wodny wykorzystujące wymiennik freon/woda i korzystające z wody jako dolnego źródła ciepła dla układu. Technologia dystrybucji ciepła i chłodu oparta jest o system zmiennego przepływu czynnika w instalacji, co pozwala precyzyjne dostosować wydajność układu do zapotrzebowania na energię w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Systemy VRF idealnie komponują się z budynkiem, zachowując jego estetykę. Instalacja odbywa się wewnątrz budynku i nie wymaga dodatkowych adaptacji architektonicznych. Kompaktowe ujednolicone wymiary dla całego typoszeregu urządzeń oraz niewielka masa pozwala na blokowy montaż, oszczędzając powierzchnię.
Urządzenia Mini VRF Multi charakteryzuje szeroki temperaturowy zakres pracy urządzenia (od -20 do 50°C), niski poziom hałasu pracujących jednostek oraz możliwość dogodnego poprowadzenia instalacji w budynku (max. długości instalacji do 150 m, przewyższenie między agregatem a jednostkami wew. do 30 m). System Mini VRF umożliwia dobór jednostek wewnętrznych o różnej mocy i parametrach (ponad 15 modeli o mocach od 1,8 kW do 56 kW).
Z systemami VRF i klimatyzatorami Mini VRF i współpracuje szeroka gama jednostek wewnętrznych.
To doskonałe rozwiązanie dla pomieszczeń hotelowych, restauracji, sal konferencyjnych czy innych obiektów komercyjnych. Dzięki kompaktowym wymiarom jednostki wewnętrznej możliwy jest montaż nawet w niewielkiej przestrzeni sufitu podwieszanego. Cicha praca jednostki kasetonowej gwarantuje wysoki komfort użytkowania.
Przeznaczone są do montażu w przestrzeni międzystropowej. Znajdują zastosowanie w rozwiązaniach podobnych jak jednostki kasetonowe, lecz ich główną zaletą jest możliwość dostarczenia powietrza kanałami i kompozycji nawiewów w dowolnej części sufitu. Cechują się niską emisją hałasu.
Przeznaczone są do montażu przy podłodze lub w części podstropowej. Ich zwarta konstrukcja pozwala na elastyczny montaż w wielu typach pomieszczeń. Charakteryzują się niskim poziomem hałasu, energooszczędnością oraz estetycznym wyglądem.
Przeznaczone są do montażu na ścianie. Najbardziej popularne jednostki o uniwesalnym wyglądzie, harmonizującym z każdym stylem wnętrza.