Artykuł ekspercki

Pompy ciepła powietrze-woda Hisense serii Hi-Therma. Wysoka sprawność i doskonała wydajność

Druga generacja powietrznych pompa ciepła Hi-Therma oferuje wydajne i energooszczędne rozwiązanie do ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody w pomieszczeniach. Wyposażona została w system sterowania, który pozwala indywidualnie regulować temperaturę w maksymalnie siedmiu pomieszczeniach. Na uwagę zasługuje również design jednostki skupiający wzrok użytkownika na prostych i przejrzystych elementach oraz kolorystyce, dzięki czemu dobrze komponuje się z innymi funkcjonalnymi przestrzeniami w domu. W wyglądzie urządzenia wyróżnia się dwuczęściowy front, w którym odbija się struktura wnętrza oraz świetlny okrąg otaczający panel sterowania. Stylistyka jednostki wewnętrznej doceniona została przez kapitułę prestiżowej nagrody w zakresie wzornictwa przemysłowego Reddot — Oscary Wzornictwa.

Nowoczesne i efektywne rozwiązania

Ekologiczny czynnik chłodniczy R32

Nowa jednostka spełnia wymagania rynku UE dotyczące polityki klimatycznej w zakresie ograniczenia wpływu urządzeń na ocieplenie klimatu poprzez dostosowanie czynnika chłodniczego do regulacji F-gazowej opisanej w rozporządzeniu UE 517/2014. Dlatego system pompy ciepła Hisense Hi-Therma wykorzystuje czynnik chłodniczy R32, który jest rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć nowe europejskie cele emisji CO2, a także wyższe parametry wydajności.

Szeroki zakres działania

Pompy ciepła powietrze-woda Hisense serii Hi-Therma gwarantują stabilną pracę, nawet przy temperaturach zewnętrznych tak niskich jak -25°C, tym samym skutecznie zaspokajając zapotrzebowanie na ogrzewania w ekstremalnie zimnych obszarach naszego kraju. Producent w typoszeregu jednostek split oferuje modele o nominalnej wydajności grzewczej od 4,4 do 16,0 kW, a także serię Integra  o wydajności 6,0 i 8.0 kW. Zaś w rozwiązaniu typu monoblok 2 modele o wydajności 4,4 oraz 8,0 kW. Jednostki mogą podgrzewać wodę wypływającą z jednostki wewnętrznej do temperatury 65°C. Poza tym temperaturowy zakres pracy w trybie c.w.u. został rozszerzony do 40°C temperatury zewnętrznej, a woda w zbiorniku może osiągnąć maksymalną temperaturę 75°C z grzałką elektryczną, umożliwiającą skuteczną sterylizację. 
 

Wysoka efektywność A+++

Cały typoszereg, zarówno jako rozwiązanie split i monoblok, charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną A+++ w warunkach wody o niskiej temperaturze i klasą A++ w warunkach wody o średniej temperaturze, co zapewnia oszczędności widoczne na rachunkach za energię, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i wpływu na środowisko.

Sprężarka inwerterowa o wysokiej wydajności

Producent zastosował w konstrukcji wysokowydajną podwójną sprężarkę rotacyjną z falownikiem DC. Charakteryzuje się ona unikalną, podwójną komorą ciśnieniową i symetrycznym położeniem, co może skutecznie zmniejszyć wibracje i hałas oraz poprawić wydajność sprężarki, szczególnie przy niskich częstotliwościach. Co więcej, podwójna sprężarka rotacyjna ma małą objętość wtrysku oleju smarującego ze stabilnym powrotem oleju oraz jest wyposażona w separator gaz-ciecz, dzięki czemu system jest bardziej niezawodny.

Współpraca z zewnętrznym źródłem ciepła

System Hi-Therma może współpracować z zewnętrznym źródłem ciepła, takim jak kolektor słoneczny lub kocioł, który może pracować jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki współpracy kilku źródeł ciepła możemy zwiększyć funkcjonalność i efektywność energetyczną, a także zoptymalizować koszty eksploatacji.

Współpraca z panelami PV i funkcja Smart-Grid

System Hi-Therma można zintegrować z Smart Grid, aby uzyskać niskie koszty eksploatacji wymagane do osiągnięcia celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Ponadto system da się dołączyć z systemem fotowoltaicznym (PV), co pozwoli oszczędzać energię dzięki odnawialnym źródłom.

Wygoda użytkownika

Dwa oddzielne cykle temperaturowe

W jednym systemie Hi-Therma można niezależnie sterować temperaturą w 7 pomieszczeniach poprzez zamontowanie w nich czujników temperatury lub termostatów pokojowych. Pozwala to optymalnie dobrać temperaturę dla każdego z użytkowników domu, czy też w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Ponadto, dzięki zestawowi zaworu mieszającego, możliwa jest regulacja dwoma oddzielnymi obiegami grzewczymi, co pozwala uzyskać różne temperatury wody do ogrzewania podłogowego i do grzejników.

Tryb obniżonego poziomu głośności i praca nocna

System pompy ciepła powietrze-woda może pracować w trybie cichej pracy w celu uzyskania optymalnego komfortu użytkownika. Można to osiągnąć jednym dotknięciem sterownika lub poprzez ustawienie wejścia/wyjścia. Ten tryb pozwala wyciszyć jednostki o 8 dB. Z kolei w trybie pracy nocnej okres pracy można ustawić dowolnie, zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników. Poziom ciśnienia akustycznego da się obniżyć do 35 dB(A) (dla jednostki AHW-044HCDS1). Wszystkie te parametry ustawia się w sterowniku lub poprzez ustawienie wejścia/wyjścia.

Sterowanie

Stylowy sterownik w jednostce wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna ma wbudowany przewodowy sterownik z dużym kolorowym ekranem, który łatwo jest obsługiwać za pomocą pokrętła i przycisków, a wszystkie obiegi pracy i pomieszczenia można skonfigurować osobno. Główny interfejs intuicyjnie wyświetla ustawienia poszczególnych cykli pracy oraz aktualną temperaturę wody w czasie rzeczywistym. Pasek świetlny LED wokół kontrolera przewodowego może wskazywać aktualny tryb pracy (kolor: zielony, czerwony i żółty).

Ścienny sterownik

Dodatkowo do dyspozycji użytkowników jest kolorowy, dotykowy sterownik standardowo dostępny w przypadku jednostki typu monoblok i opcjonalnie w przypadku jednostki typu split. Poprzez intuicyjne menu do dyspozycji są między innymi:

  • kreator instalacji z łatwymi ustawieniami;
  • obsługę w 10 językach (polskim. angielskim, niemieckim, francuskim itp.);
  • bezpośrednią wizualizację zużycia energii i wydajności pracy;
  • scentralizowane sterowanie różnymi obiegami wody i indywidualne sterowanie dla poszczególnych pomieszczeń;
  • kod alarmu i zaawansowany wyświetlacz parametrów, wygodny do konserwacji;
  • obsługę zegara tygodniowego i trybu wakacyjnego;
  • tryb ECO/Cichy/Nocny dostosowany do różnych potrzeb użytkowników.

Inteligentna kontrola poprzez aplikację

Dodatkowo producent oferuje sterowanie pompą ciepła przez chmurę z wykorzystaniem aplikacji Hisense Smart APP. Po podłączeniu adaptera Hi-Mit do Internetu przez bezprzewodową tub przewodową sieć LAN, użytkownicy mogą sterować systemem Hi-Therma za pomocą smartfona w dowolnym miejscu i czasie, uzyskując zdalny dostęp do wszystkich funkcji. Hi-Mit zapewnia inteligentne zarządzanie energią, które obejmuje dzienne, tygodniowe i miesięczne przeglądanie danych dotyczących zużycia energii elektrycznej i odpowiednio ustawia tryb oszczędny.