Artykuł ekspercki

Kolejna nagroda za innowacyjność dla GÜNTNERA

Firma Güntner została po raz trzeci z rzędu wyróżniona nagrodą German Innovation Awards, wcześniej w 2020 roku za chłodnicę powietrza DUAL COMPACT, a w 2021 za chłodnicę powietrza Cubic VARIO z UV-C. „To wielki zaszczyt zostać ponownie uhonorowanym tak prestiżową nagrodą” – powiedział Michael Freiherr, Dyrektor Zarządzający Güntner. „Innowacja jest częścią DNA naszej firmy. Kiedy mówimy o byciu Zawsze o krok przed rozwiązaniem, to dla nas znaczy to coś więcej niż tylko slogan. Pozostajemy w stałym kontakcie z klientami, po to by na bieżąco rozpoznawać ich potrzeby.”

Chłodnica powietrza Mini COMPACT

Chłodnica powietrza Mini COMPACT, wprowadzona na rynek w styczniu 2021 r., spełnia wymagania dotyczące zapotrzebowania na chłodzenie przez małe sklepy spożywcze, restauracje, stołówki i inne niewielkie obiekty podobnego przeznaczenia. Jest bardziej energooszczędna i tańsza w eksploatacji niż tradycyjne, dotychczas stosowane rozwiązania. Można ją również stosować z szeroką gamą czynników chłodniczych. Wcześniej dla różnych czynników chłodniczych były przeznaczone osobne urządzenia.


Od lat branża wycofuje starsze czynniki chłodnicze ze względu na ich wysoki potencjał globalnego ocieplenia, ale nowe, alternatywne czynniki opracowywane z myślą o przyszłości wiążą się z kolejnymi wyzwaniami. Niektóre są na przykład łatwopalne – powiedział Freiherr. W przeszłości musieliśmy sprzedawać różne urządzenia do różnych czynników chłodniczych. Teraz klienci mogą kupić naszą nową chłodnicę powietrza przystosowaną zarówno do czynników naturalnych jak propan, dwutlenek węgla, jak i czynników HFC czy nowej generacji A2L. To nie tylko ułatwia pracę instalatora, ale także zmniejsza zapasy zalegające na półkach hurtowni.

Malowana proszkowo, odporna na korozję aluminiowa obudowa chłodnicy powietrza Mini COMPACT ma zaledwie 124 mm wysokości, co czyni ją najbardziej płaską chłodnicą powietrza w historii firmy Güntner. Dzięki wentylatorom umieszczonym od spodu, urządzenie można zamontować równo z sufitem, maksymalizując w ten sposób przestrzeń dostepną do przechowywania chłodzonych produktów. Dodatkowo zapobiega to gromadzeniu się brudu na górnej powierzchni urządzenia. Czyszczenie i konserwacja są proste dzięki odchylanej tacce ociekowej, umożliwiającej dostęp do chłodnicy od dołu.

„Przemyśleliśmy od podstaw całą chłodnicę powietrza, nie tylko pod kątem wydajności i zrównoważonego rozwoju, ale także funkcjonalności, technologii i wzornictwa” – powiedział Herbert Schupfer, Dyrektor ds. Rozwiązań Przyszłości w firmie Güntner.

Efektywność energetyczna i oszczędność kosztów

Trzy lata testów w specjalnym laboratorium Güntner zaowocowały nową technologią odszraniania, która obniża koszty nawet o 50% w porównaniu z poprzednim modelem. Dla klienta końcowego oznacza to, że koszt zakupu chłodnicy powietrza zwraca się w ciągu jednego lub dwóch lat, właśnie dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną potrzebną do odszraniania – powiedział Freiherr. I oczywiście istnieje również znaczna korzyść w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Nowa chłodnica powietrza Mini COMPACT łączy w sobie efektywność energetyczną i oszczędność kosztów. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenie oferuje wyjątkową wydajność chłodniczą od 0,4 do 2,2 kW, opcjonalnie z jednym lub dwoma wentylatorami EC. Każda chłodnica posiada trzyletnią gwarancję i jest dostarczana z okablowaną skrzynką zaciskową gotową do podłączenia.