Czynniki, oleje i chłodziwa

Oleje chłodnicze

Oleje chłodnicze odpowiadają za zapewnienie odpowiedniego filmu smarowego, w efekcie czego redukują tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami układu. Odprowadzają także ciepło generowane podczas pracy systemu. Dzięki olejom chłodniczym komponenty układu działają sprawnie i zużywają się wolniej, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Oleje chłodnicze, mineralne i syntetyczne

Ze względu na dominację określonych składników w mieszance oleje chłodnicze dzielimy na oleje mineralne i syntetyczne. Ich dobór jest uzależniony do wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest czynnik roboczy w instalacji, a więc czynnik chłodniczy. Olej ma bezpośredni kontakt z medium chłodniczym, w związku z czym w niewielkich ilościach może krążyć w układzie - m.in. dlatego tak ważne jest używanie takiego samego oleju, jaki pierwotnie został zastosowany przez producenta sprężarki.

Oleje chłodnicze mineralne stosuje się z czynnikami z grupy CFC i HCFC. W przypadku nowych czynników chłodniczych z grupy HFC stosuje się natomiast oleje chłodnicze syntetyczne. Należy o tym pamiętać, ponieważ zalanie układu pracującego z chłodziwem z grupy HFC nieodpowiednim olejem może spowodować nie tylko pogorszenie smarowania, ale przede wszystkim awarię systemu.

Oleje chłodnicze w naszej ofercie

Oferujemy szeroki wybór olejów chłodniczych przeznaczonych do różnego typu systemów - zarówno klimatyzacji działającej na czynniki chłodnicze z CFC i HCFC, jak i chłodziwa z grupy HFC. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z nasza ofertą, a w razie pytań lub wątpliwości dotyczących doboru oleju chłodzącego zachęcamy do kontaktu.

Wybierz interesujący Cię produkt lub skorzystaj z wyszukiwarki poniżej.

Dostępne podkategorie: