Pobieranie pliku

Aby pobrać plik należy zapisać się do naszego newslettera. Zostaw mail a będziesz na bieżąco informowany o produkcie

Aktualności

Polska konfiskuje ponad 13 ton czynnika chłodniczego pochodzącego z przemytu

Urzędnicy ds. Ochrony środowiska w Zielonej Górze, zgłosili przejęcie ponad 1000 butli napełnionych czynnikiem chłodniczym spoza kontyngentu.

Podczas inspekcji ciężarówki z Chin i kontroli dokumentów przewozowych odkryto, że butle zawierające czynnik chłodniczy HFC są przewożone bez legalnie przyznanego kontyngentu. Przejęto 1202 butle, o łącznym napełnieniu czynnikiem w ilości 13 768 kg.

Urząd nie ujawnił jaki dokładnie czynnik był przemycany, ale zdjęcia z przeprowadzonej akcji mogą sugerować, że przynajmniej w części chodziło o czynnik R404A.

Istotnym faktem jest wykrycie próby przemytu czynnika przy użyciu zalegalizowanych butli wielokrotnego użytku. Jeszcze do niedawna nielegalne transporty zwykle obejmowały zakazane od ponad 10 lat do stosowania w Europie butle jednorazowe. Obecnie sprzedający czynniki na czarnym rynku, chcąc zmniejszyć ryzyko wykrycia prowadzonego przez nich nielegalnego handlu zaczęli stosować butle wielokrotnego napełniania.

Proceder ten niesie za sobą kolejne zagrożenia zarówno dla użytkowników tych butli jak i środowiska. Większość renomowanych dystrybutorów czynników chłodniczych wprowadziło program wynajmu butli, mający na celu zachęcenie instalatorów do zwracania wszystkich pustych butli swojemu dostawcy do ponownego napełnienia. Butle przed kolejnym wydaniem klientom poddawane są przeglądom technicznym, w razie potrzeby naprawiane, a w przypadku uszkodzonych wymieniane na nowe. Taka polityka gwarantuje wysoką jakość i czystość czynnika, bezpieczne użytkowanie butli oraz nie zanieczyszczanie środowiska zbędnymi odpadami. Przemyt czynnika w butlach wielokrotnego użytku oznacza wprowadzenie na rynek opakowań, które będą użyte tylko raz i wyrzucone do „śmieci”, podobnie jak jednorazówki.

Źródło: Portal Cooling Post, artykuły: „ Poland seizes over 13 tonnes of quota-busting refrigerant”, "Rise of the disposable refillable”