Wydarzenia
Wydarzenia

Spotkanie firmowe w Cukrowni Żnin w dniach 13-15 stycznia 2024

Schiessl Polska w Cukrowni Żnin

Tradycyjnie już, na początku roku w dniach 13-15 stycznia odbyło się nasze spotkanie firmowe, tym razem w miejscu nieoczywistym i niezwykłym, stanowiącym bardzo udany mariaż stylu industrialnego z nowoczesnością. Cukrowania Żnin, bo właśnie tam odbyła się nasza doroczna konferencja firmowa, to nowoczesne centrum wypoczynkowo-biznesowe położone nad jeziorem, zaaranżowane w postindustrialnych wnętrzach zabudowań dawnej fabryki cukru.

Po zebraniu podsumowującym miniony rok i omówieniu planów na kolejny, wyruszyliśmy na zwiedzanie tego niezwykłego obiektu. Pofabryczne hale zostały przeobrażone w wielofunkcyjne, nowocześnie wyposażone sale konferencyjne, restauracje, w przestrzenie do relaksu, spotkań towarzyskich i do wspólnej zabawy. W klimatyzowanych pokojach pozostawiono częściowo betonowe ściany i stropy, odkryte kable i inne elementy instalacji, wykorzystano dawne pofabryczne lampy, metalowe regały i szafy. W całym obiekcie zachowano oryginalne elementy dawnych maszyn, konstrukcji żeliwnych tworzące unikalny klimat i ducha dawnej fabryki cukru.


Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w Sali Magazyn Cukru z niezwykle oryginalnym wystrojem, w postaci worków cukru przytwierdzonych do ścian, nawiązującym oczywiście do charakteru dawnej fabryki. Wieczór uświetnił występ ukraińskiego zespołu muzycznego IZZI. Surowa energia, dynamizm w połączeniu z charyzmatycznym głosem wokalistki świetnie pasowały do wnętrza, w którym koncertowali.


Cukrownia Żnin to miejsce naznaczone historią, o czym mogliśmy się przekonać podczas oprowadzania po obiekcie z przewodnikiem, wieloletnim byłym pracownikiem fabryki. Przewodnik nie tylko podzielił się z nami tajnikami produkcji cukru i burzliwą historią fabryki, ale pokazał ukryte, interesujące zakamarki cukrowni oraz zdradził ciekawostki z najnowszych dziejów obiektu. Decyzję o budowie cukrowni podjęli w 1893 roku żnińscy ziemianie, a już rok później ruszyła pierwsza kampania cukrownicza. W XX wieku fabryka początkowo zarządzana przez większość niemiecką, przeszła po I wojnie światowej w ręce Polaków, a ostatecznie w 1950 roku stała się własnością państwa polskiego. W 2004 roku nastąpiło wygaszenie produkcji w cukrowni, mimo licznych protestów pracowników, a nawet strajku głodowego kobiet i dzieci. W 2015 roku grupa Arche S.A. zakupiła niszczejącą fabrykę i z wielkim sukcesem przekształciła w obiekt konferencyjno-wypoczynkowo-gastronomiczny.

W jednym z takich unikalnych miejsc na terenie obiektu, w sali kinowej Burakino, zorganizowanej w silosie, który był częścią dawnego magazynu cukru, uczestniczyliśmy w spotkaniu z niezwykłą osobą, Panią Janiną Bąk. Ekspertką od statystyki, która w niezwykle lekkim i zabawnym stylu potrafi przekonać wszystkich, że statystyka jest nauką, którą można polubić. Po takim wykładzie,  każda analiza danych biznesowych wydaje się rzeczą pasjonującą, kryjącą w sobie wiele interesujących zagadek do rozwiązania.

Z wizytą w Bydgoszczy

Podczas pobytu w cukrowni nie sposób było nie wpaść na chwilę z wizytą do leżącego nieopodal założonego nad Brdą w XIV wieku, miasta Bydgoszcz. Sercem Bydgoszczy, zieloną enklawą w samym centrum 360-tysięcznego, tętniącego życiem miasta jest położona w rejonie staromiejskim rzeczna wyspa Młyńska. Centralną część wyspy zajmuje zabytkowy kompleks młyński czyli potężne Młyny Rothera, poddane rewitalizacji i oddane do użytku w 2021 r. jako Centrum Nauki i Kultury. Właśnie tutaj w młynach mogliśmy poczuć ducha miasta nierozerwalnie związanego z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą oglądając wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”. Wciągnęła nas interaktywna opowieść o mieście nad rzeką i jej mieszkańcach, o znaczeniu wody w życiu ludzi.

I chociaż nie wszyscy zdążyliśmy skorzystać z licznych atrakcji, jakie oferował pobyt w cukrowni Żnin, z pewnością lepiej się poznaliśmy i odpoczęliśmy od codziennych obowiązków.

Zobacz więcej