XXI edycja konferencji z cyklu „Chłodnictwo i Klimatyzacja w Polsce – Nowe trendy rozwoju”
Nowe technologie i perspektywa rozwoju rynku HVACR w świetle wymagań efektywności energetycznej i przepisów F-gazowych
5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyła się XXI edycja konferencji z cyklu „Chłodnictwo i Klimatyzacja w Polsce – Nowe trendy rozwoju”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były nowe technologie i perspektywa rozwoju rynku HVACR w świetle wymagań efektywności energetycznej i przepisów F-gazowych.
Branża HVACR w Europie stoi w przededniu rewolucyjnych zmian legislacyjnych związanych z pracami Komisji Ruropejskiej nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie F-gazów. Przedstawione propozycje jego rewizji znacznie zaostrzają mechanizm stopniowego wycofywania i zakazy wprowadzania na rynek syntetycznych czynników chłodniczych. Powstaje pytanie, czy branża poradzi sobie i w jaki sposób ze wzrostem wymagań spowodowanych dążeniem do neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej i na świecie. Dodatkowo przed producentami urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła stawia się wyzwania związane z podnoszeniem efektywności energetycznej produktów, a od firm projektowych, instalacyjnych i inwestycyjnych oczekuje się wyboru takich rozwiązań w zakresie budowy nowych i modernizacji istniejących układów chłodniczych i klimatyzacyjnych, żeby uzyskać jak najbardziej energooszczędne, nisko kosztowe instalacje, o jak najdłuższym okresie eksploatacji.
Występy Prelegentów
Podczas konferencji zaproszeni eksperci przekazali najnowsze informacje związane z wymaganiami prawnymi w zakresie instalacji HVACR. Bardzo intersujące było wystąpienie dr inż. Agnieszki Tomaszewskiej – Pełnomocnika ds. Zarządzania Środowiskowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dotyczące stanowiska Polski wobec założeń zawartych w porozumieniu Rady i Parlamentu UE w zakresie przepisów dotyczących F-gazów. Polska zaproponowała kilka istotnych zmian dotyczących wszystkich zakazów wprowadzania do obrotu urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych:
- tzw. Klauzulę LCA (Life CycleAssessment), znoszącą zakaz w przypadku udowodnienia, że całkowita emisja CO2 w trakcie cyklu życia urządzenia alternatywnego byłaby większa niż w trakcie życia urządzenia zawierającego F gaz;
- Klauzulę Przeglądową dotyczącą weryfikacji po kilku latach utrzymania wprowadzonych zakazów. Zakaz wprowadzania do obrotu miałby również nie obowiązywać, jeśli rozwiązanie alternatywne nie spełniałoby wymagań bezpieczeństwa określonych w przepisach prawa krajowego lub dokumentacji technicznej.
W ramach panelu NOWOCZESNE TECHNOLOGIE jednym z prelegentów był dr inż. Piotr Bartkiewicz – Profesor PW z Zakładu Wentylacji i Klimatyzacji, który przedstawił nowy kierunek rozwoju w sektorze budownictwa – ESG, mający wpływ na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz rozwój technologii i biznesu HVACR. Rozwinięcie skrótu ESG to: Environment (Środowisko), Social (Społeczna odpowiedzialność), Corporate Governance (ład koropracyjny). W ramach strategii ESG przedsiębiorstw jednym z najczęściej pojawiających się celów jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a także – w wielu przypadkach – dążenie do neutralności emisyjnej. I to jest właśnie ten element strategii ESG, najsilniejszego obecnie trendu na rynku nieruchomości, który wpłynie na rozwój branży HVACR. Zrównoważony rozwój przestaje być domeną wielkich firm, a staje się warunkiem pozostania konkurencyjnym na rynku. „Zysk środowiskowy staje się równie ważny jak zysk finansowy, a ESG staje się coraz ważniejszym uzasadnieniem decyzji biznesowych”.
W dalszej części konferencji przedstawiciele różnych firm z branży przedstawili praktyczne rozwiązania w zakresie budowy i modernizacji układów chłodniczych i klimatyzacyjnych, zaprezentowali zalety oferowanych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Dwa wystąpienia zostały poświęcone efektywności energetycznej systemów chłodzenia Data Center, wyborowi odpowiedniej technologii chłodzenia, możliwości odzysku ciepła z tych systemów i wykorzystania we współpracy z lokalną siecią ciepłowniczą.
Aktualizacja wiedzy
Aktualna sytuacja legislacyjna i rynkowa wymusza na branży „trzymanie ręki na pulsie” czyli bycie na bieżąco z prawem, najnowszymi technologiami, znajomością konkurencji, z błyskawicznie zachodzącymi zmianami społecznymi, w czym z pewnością była pomocna konferencja zorganizowana przez redakcję miesięcznika CH&K.